fbpx
 

Jak przyśpieszyć sprawę w Sądzie? Mogę ponaglić Sąd?

Jak przyśpieszyć sprawę w Sądzie? Mogę ponaglić Sąd?

 

Zależy to od wielu względnych, ale ja nie jestem tutaj od dywagacji, a od udzielania praktycznych porad czytelnikom oraz klientom. Zapraszam do zapoznania się ze skuteczną metodą przyśpieszenia rozpoznania Państwa sprawy, czyli jak przyśpieszyć sprawę w Sądzie.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Skargę na przewlekłość postępowania to celowanie z armaty do komara – nieproporcjonalnie duży nakład pracy, a efekt często mizerny. Skoro jesteśmy niezadowoleni z tempa w jakim toczy się nasze postępowanie, to inicjowanie kolejnego postępowania nie jest najmądrzejszym pomysłem. Trzeba do tego zagadnienia podejść mądrze…

Czy mleko już się rozlało?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić który Sąd wybrać. Sądy Okręgowe w Warszawie? Rozprawa wyznaczona na przyszły rok, konkretnie- jego drugą połowę.  Sąd Okręgowy w Szczecinie? Rozprawa za trzy miesiące. Warto korzystać z właściwości przemiennej, a nie bezrefleksyjnie wysyłać pozwy zgodnie z właściwością ogólną. Nierozważenie tych przepisów może kosztować Państwa sporo czasu.

Jak przyśpieszyć sprawę w Sądzie?

„Halo Wydział Sądu? Kiedy Termin rozprawy? Ale, że jak…”

Bezpośredni kontakt z wydziałem sądu jest zawsze dobrym pomysłem. Warto przeszukać na stronie Sądu bezpośredni numeru telefonu do wydziału i uprzejmie spytać Panią w sekretariacie co tam w naszej sprawie słychać, bo od X miesięcy cisza. Wiedza to potęga, a często czynności w sprawie są podejmowane, ale po prostu nie mamy świadomości, że są podejmowane. Pracownik Sądu z całą pewnością zreferuje nam co się w sprawie dzieje i ile może to jeszcze potrwać. Może okazać się, że biegły zwleka z przesłaniem opinii, a Sąd tydzień temu wysłał do niego ponaglenie. Tym samym należy zadać sobie proste pytanie- czy warto tutaj kogokolwiek ponaglać? Kolejna podpowiedź z mojej strony- warto założyć konto na portalu informacyjnym, aby mieć wgląd do swojej sprawy. Konto zakładamy na stronie portalu informacyjnego danej apelacji. Dzięki takiemu profilowi mamy wgląd w praktycznie każdą czynność jaka jest podejmowana w naszej sprawie.

Więc w sumie jak przyśpieszyć sprawę w Sądzie?

Kiedy już założymy profil na portalu informacyjnym, kiedy ustalimy, że w sprawie ostatnia czynność została podjęta pewien czas temu… to co dalej?

§ 79. Regulaminu urzędowania sądów powszechnych- Kolejność rozpoznawania spraw

1.
Sprawy powinny być rozpoznawane według kolejności ich wpływu do danego referatu, chyba że przepisy szczególne określają termin do ich rozpoznawania lub zachodzi inna uzasadniona przyczyna zmiany tej kolejności wynikająca z organizacji pracy sądu. W pozostałych sprawach podejmuje się tylko czynności niecierpiące zwłoki.
2.
Poza kolejnością określoną w ust. 1, na terminy rozpraw lub posiedzeń należy kierować sprawy pilne.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach przewodniczący wydziału może zarządzić rozpoznanie sprawy lub spraw poszczególnych kategorii poza kolejnością określoną w ust. 1.

Powyższe trzy ustępy mogą Państwa nakierować do których drzwi należy zapukać. Jednak jak pukać, aby zostać usłyszanym? W pierwszej kolejności sugeruję wiadomość e-mail do wydziału Sądu z zapytaniem o stan sprawy. Wystarczy w niej napisać, że zgodnie z portalem informacyjnym ostatnia czynność została podjęta X miesięcy temu, stąd nasze pytanie. Wskażmy również sygnaturę sprawy, swoje dane (imię i nazwisko wystarczy), tak aby wiadomość  mogła zostać podpięta w systemie do naszej konkretnej sprawy.

Dzięki temu Sędzia będzie musiał niejako powrócić do naszej sprawy, więc dlaczego miałby nie wydać przy okazji konkretnych zarządzeń- wyznaczyć nowy termin rozprawy, sprawdzić czy biegły nie ociąga się ze sporządzeniem opinii? Rozwiązanie to niskim nakładem pracy potrafi przynieść zamierzony efekt, a jak na pewno się Państwo domyślają jest niejako w „dobrym tonie”. Bowiem jaki jest sens składania skarg na sędziego, który będzie wydawać wyrok w naszej sprawie? Nie jest to mądrym i rozsądnym rozwiązaniem.

Co dalej?

Tutaj należy wrócić do cytowanego przepisu, bowiem w nim znajduje się odpowiedź na nasze pytanie- skierowanie stosownego pisma do przewodniczącego wydziału. Nie przyniosło efektu? Atomowym rozwiązaniem jest przedstawienie swojego punktu widzenia prezesowi sądu, kiedy przyjmuje gości w swoim gabinecie. Informacja o godzinach takich przyjęć znajduje się na stronie internetowej danego Sądu. Tylko proszę pamiętać, że niektóre rozwiązania potrafią przynieść odwrotnie proporcjonalny skutek. Więc może warto skonsultować się z profesjonalistą 🙂 ?

Zapraszam również do innego artykułu w którym opisuję jak złożyć ponaglenie w sprawie 500+:

https://www.stasik-kancelaria.pl/2020/02/01/brak-decyzji-o-wyplacie-500-co-robic/